

V súčasnej dobe je veľmi aktuálna diskusia ohľadom zrušenia striedania letného a zimného času. Bol to návrh Európskej komisie. Brusel poskytol členským štátom EÚ slobodnú voľbu pri rozhodovaní sa o tom, ktorý čas si daná krajina ponechá. Posledné striedanie času by malo byť 27.10.2019. Slovensko je naklonené pre zimný čas.
Rozhodnutie, ktorý čas si krajina ponechá má na starosti vláda. Naša vláda zástava názor, že kratšie dni a dlhšie noci sú pre nás lepším riešením. Od 19.10.2018 je známe rozhodnutie Slovenska, že so zrušením času súhlasí, avšak vláda Slovenskej republiky zástava názor, že susedské krajiny by sa mali v ustálení času zhodnúť, aby sa predišlo možným komplikáciám týkajúcich sa napríklad prepravy.
Návrh na zrušenie striedania letného a zimného času predložila Európska komisia. Posledný krát sa bude čas meniť 27.10.2019 a do tej doby sa musia členské štáty EÚ rozhodnúť, ktorý čas si ponechajú natrvalo. Nie len Slovenská republika je naklonená zimnému času. O letnom čase sa tvrdí, že je neprirodzený.
Uvažovať o letnom čase sa začalo najmä z hľadiska šetrenia denného svetla a táto myšlienka sa objavila už v roku 1784. S týmto nápadom prišiel ako prvý osvietenský mysliteľ, fyzik a vynálezca Benjamin Franklin. Riadny návrh na zavedenie letného času predniesol staviteľ William Willett v roku 1907. Kvôli zavedeniu letného času nastal medzi letným časom a koordinovaným svetovým časom (UTC)v stredoeurópskom pásme dvojhodinový posun. Vďaka návratu k pôvodnému stredoeurópskemu času, inak povedané aj zimnému času bude posun s koordinovaným svetovým časom len hodina.
Dôvodom zavedenia letného času bola myšlienka, že sa vďaka tomu dokáže ušetriť elektrická energia. Väčšina ľudí však zastávala názor, že práve zmena z pôvodného stredoeurópskeho, teda zimného času na letný narúša ľuďom biorytmusa spôsobuje rôzne zdravotné neduhy. Šetrenie elektrickej energie nebolo pri týchto zmenách významné.
Na Slovensku sa prvý krát striedanie času zo zimného na letný uskutočnilo v rokoch 1915 a 1916, teda v priebehu prvej svetovej vojny. Pravidelné striedanie zimného času na letný nastalo od roku 1979. Do roku 1995 býval letný čas platný na 6 mesiacov a od roku 1996 na 7 mesiacov. Táto zmena nastala kvôli zosúladeniu sa so smernicami Európskeho parlamentu.